Tyvek Naujienos

Bandymai. Vėdinami ir nevėdinami šlaitiniai „šaltieji“ (kai izoliacinė medžiaga klojama tarp gegnių arba po jomis) stogai

Bandymai. Vėdinami ir nevėdinami šlaitiniai „šaltieji“ (kai izoliacinė medžiaga klojama tarp gegnių arba po jomis) stogai

Statybų etape atlikto lyginamojo bandymo metu buvo nustatyta, kad kai stogo sandarinimui naudojama patobulinta kvėpuojanti membrana, o luboms – garo ir oro srauto izoliacinis sluoksnis, tai leidžia išvengti kondensato susidarymo stogo konstrukcijoje. Kvėpuojančios membranos bei garo ir oro srauto izoliacinis sluoksnis užtikrina aukštesnę temperatūrą, tačiau, verta pabrėžti, kad gegnės džiūsta greičiau nevėdinamoje sistemoje. Tai padeda pasiekti didesnį šilumos našumą ir tinkamai reguliuoti drėgmę.

Vėdinami ir nevėdinami stogai

Mažiausiai 13 pastarųjų metų vyravo du skirtingi požiūriai ir nebuvo bendro sutarimo, kurios „šaltojo“ šlaitinio stogo sistemos yra efektyvesnės. Dvi pagrindinės diskusijų sritys – energinis efektyvumas ir drėgmės reguliavimas. Pastaroji, daug klausimų kelianti sritis taip pat yra susijusi su kondensato susidarymo rizika stogo konstrukcijoje. Tai paskatino priimti sprendimus, kurie trumpam padeda išspręsti šią problemą. Deja, eksploatavimo trukmės ir energinio efektyvumo sąskaita. „DuPont Building Innovations“ atliko trumpą tyrimą, kuris buvo labai informatyvus ir kartu patvirtino, kad šioje pramonės šakoje dar reikia atlikti išsamesnius bandymus ir gilesnę analizę.

Per pastaruosius 10 metų, žiemos mėnesiais, pradiniame naujų pastatų džiuvimo etape gauta daug skundų dėl kondensato susidarymo. Kai kuriose vietose dalis kaltės buvo siejama su moderniomis kvėpuojančių plėvelių sistemomis. Norėdami padėti mums išsiaiškinti, kas iš tiesų vyksta mūsų stoguose, „DuPont Performance Building Solutions“ nuo 2012 m. sausio iki kovo mėnesio atliko visą eilę bandymų vietoje. Bandymų metu buvo lyginamos dvi „šaltojo“ (kai izoliacinė medžiaga klojama tarp gegnių arba po jomis) stogo sistemos – viena vėdinama, kita – nevėdinama, kuriose buvo naudojamos DuPont™ Tyvek® Supro, LR tipo stogo difuzinės plėvelės, laikantis standarto BS5250: 2011.

Rangovai „MiSpace“ iš Pietvakarių Anglijos geranoriškai leido mums patekti į Bodmine jų statytus namus ir apžiūrėti stogus, kad galėtume įvertinti aplinkos sąlygas. Viename objekte buvo įrengta aukšto lygio vėdinimo sistema pagal galiojančius NHBC (Nacionalinė JK namų statybos taryba) standartus, o kitame objekte nebuvo įrengta pakraigės ar stogo keteros vėdinimo sistemos, pagal Tyvek® Supro kvėpuojančios plėvelės BBA susitarimo sertifikatą 08/4548. Objekte, kuriame nebuvo įrengtas vėdinimas, horizontaliosios lubų sujungimo linijos sandarumui užtikrinti buvo įrengtas DuPont™ AirGuard® Control izoliacinis sluoksnis, kuris buvo naudojamas kaip garo ir oro srauto izoliacinis sluoksnis. Išskyrus paminėtus skirtumus, stogo konstrukcija abiejuose objektuose daugiau niekuo nesiskyrė.



Tyvek® Supro sumontuotas 2012 sausio mėn.






Duomenų registravimo įrenginiai, kurie kas valandą fiksuodavo temperatūrą ir santykinę oro drėgmę, buvo sumontuoti stogo dalyje ties ketera ir pakraigėje.


DuPont™ Tyvek® Supro stogo plėvelės buvo sumontuotos abiejuose objektuose 2012 m. sausio mėn. Tai leido tęsti statybos darbus sausoje aplinkoje, kol stogo darbai vis dar nebuvo baigti. Duomenų registravimo įrenginiai, kurie kas valandą fiksuodavo temperatūrą ir santykinę oro drėgmę, buvo sumontuoti stogo dalyje ties ketera ir pakraigėje. Medienos drėgmės kiekis buvo fiksuojamas bandymo pradžioje, viduryje ir pabaigoje.

Rezultatai:

Nevėdinamas stogas
Vidutinė temperatūra ties ketera = 12,7 °C
Vidutinė temperatūra ties karnizo iškyšomis = 10,6 °C
Vidutinė santykinė oro drėgmė ties ketera = 86,4%
Vidutinė santykinė oro drėgmė ties karnizo iškyšomis = 100 %

Vėdinamas stogas
Vidutinė temperatūra ties ketera = 12,5°C
Vidutinė temperatūra ties karnizo iškyšomis = 10,6 °C
Vidutinė santykinė oro drėgmė ties ketera = 74,6%
Vidutinė oro drėgmė ties karnizo iškyšomis = 84,8%

Išorė
Vidutinė temperatūra = 9,15 °C
Vidutinis oro drėgnumas = 75 %

Gauti duomenys suteikė daug naudingos informacijos apie santykinį dviejų skirtingų stogo konstrukcijų eksploatacinį patikimumą. Apibendrinus gautus rezultatus, paaiškėjo:

Vidutinė temperatūra ties stogų keteromis buvo panaši; ties nevėdinama ketera temperatūra buvo 0,2 °C aukštesnė.
Abiejose sistemose temperatūra ties karnizo iškyšomis vidutiniškai buvo vienoda, nors ties vėdinamomis karnizo iškyšomis, temperatūra buvo beveik 1 °C žemesnė.
Nevėdinamoje stogo konstrukcijoje vidutinė santykinė oro drėgmė ties karnizo iškyšomis – 100 %.
Vėdinamoje stogo konstrukcijoje vidutinė santykinė oro drėgmė ties karnizo iškyšomis – 84 %.
Nors visi aukščiau pateikti duomenys yra svarbūs ir reikšmingi, tačiau drėgmės kiekis gegnėse turi daugiau įtakos šiems skirtingo tipo stogams:

Drėgmės kiekis gegnėse, kai buvo sumontuoti duomenų registravimo prietaisai (2012 m. vasario 8 d.):
Nevėdinamas stogas: 19.1%
Vėdinamas stogas: 17.1%

Drėgmės kiekis gegnėse bandymo viduryje (2012 m. kovo 6 d.):
Nevėdinamas stogas: 16.8% (-2.3%)
Vėdinamas stogas: 15.8% (-1.3%)

Drėgmės kiekis gegnėse duomenų registravimo prietaisų išmontavimo dieną (2012 m. balandžio 12 d.):
Nevėdinamas stogas: 16.8% (-2.3%)
Vėdinamas stogas: 14.8% (-2.3%)

Drėgmė gegnėse buvo matuojama abiejų stogų toje pačioje vietoje. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad buvo išgarintas labai panašus medienoje susikaupęs drėgmės kiekis. Tačiau taip tikrai nėra, nes nevėdinamoje stogo konstrukcijoje džiovinimo procesas vyko sparčiau, kai tuo tarpu, vėdinamoje stogo konstrukcijoje džiovinimo procesas truko visu mėnesiu ilgiau, kol drėgmės lygis sumažėjo tokia pat procentine dalimi, kaip ir nevėdinamoje stogo konstrukcijoje. Tai ne tik įrodo, kad DuPont™ AirGuard® Control garo izoliacinis sluoksnis sumažina garų pernešimą iš pastato vidaus, bet ir tai, kad stogo plėvelė (DuPont™ Tyvek® Supro) leidžia per pakankamai trumpą laiką susikaupusią drėgmę išgarinti į lauką.

Tyrimas yra įdomus vien jau dėl šios priežasties, tačiau jis gali būti plėtojamas ir vykdomas toliau, ypač vertinant  bendrą eksploatacinį patikimumą ilgalaikėje perspektyvoje. Ši energiją taupanti, nevėdinama sistema, naudojant aukštos kokybės kvėpuojančią stogo dangą kartu su hermetiška membrana lubų sandarinimui, leidžia sėkmingai pašalinti drėgmę ir sulaikyti šilumą.

Jei JK ir toliau įrenginėsime „šaltųjų“ šlaitinių stogų sistemas, turėtume atsižvelgti tiek į trumpalaikį, tiek į ilgalaikį eksploatacinį tokių sistemų patikimumą.

Straipsnis
Made on
Tilda